Admin

Faculty

Guidance Counselors

Jill Conforte Last Name: L-Q E-mail
Scott Conforte Last Name: R-Z E-mail
Kim d'Albenas Last Name: A-D E-mail
Mike Powelson Last Name: E-K E-mail
Sandra Silva Career Specialist and Academy Coordinator E-mail

Technology Support

 
Amanda Jones   E-mail

Testing Coordinator

 
Dana Christopher   E-mail

Athletics

 
Daniel Butler Athletic Director E-mail
Danny Holloway Asst. Athletic Director E-mail
Rachael Meola Athletic Secretary E-mail

School Resource Officer

 
Brice Bearman SRO E-mail

English Teachers

 
Karen Baxter English Honors E-mail
Joshua Franzke English Honors/Self Defense E-mail
Janice Labat English E-mail
Tammy Lavish English/AVID E-mail
Jessica Lawrence English E-mail
Barbara Martinez English E-mail
Rachel Montrose English E-mail
Nichol Masters English E-mail
Teresa Nitting English I/English Honors E-mail
Leanne Olmstead English Honors/AP Capstone E-mail
Cathy Schluessler English Department Head E-mail
Steven Thorpe English E-mail

Math Teachers

 
Justine Frezza Algebra E-mail
Karleen Holloway Geometry/Intensive Math E-mail
Mary Lou Irizarry Math/AVID E-mail
Christian Klos Algebra/Intensive Math E-mail
Kayla Mars Algebra/Intensive Math E-mail
Kevin Mars Geometry Honors E-mail
Michelle Mars Algebra/Intensive Math E-mail
Jan Nordquist Math Department Head E-mail
Stephanie Peace Intensive Math/Edgenuity E-mail
Alan Rosheim Algebra E-mail
Priscilla Schuls Math/AVID E-mail
Candace Stevens Calculus E-mail
Kathy Taylor Math/Geometry E-mail
Dawn Trendafilov Math/AVID E-mail

Reading Teachers

 
Erin Barnes AVID E-mail
Walter Donnelly Reading Coach E-mail
Bridget Gladman Intensive Reading E-mail
Jayne Jensen Intensive Reading E-mail
Elaine Lawton Intensive Reading E-mail
Joan Massop-Fruitt Intensive Reading E-mail

Science Teachers

 
Jeffery Carstens Chemistry E-mail
Mike Hultz Marine Science E-mail
Diane Johannes
Environmental Science E-mail
Mitchell Marinack Biology E-mail
Jonathan Perez Science E-mail
Thomas Sparkes Science  E-mail
Brandy Treese Biology E-mail
Rene Van Horn Science Department Head E-mail
Kelly Zanter Biology E-mail
Ryan Ziegenfus Physics E-mail

Social Studies Teachers

 
David Christopher Economics E-mail
Timothy Copeland Florida History/World History E-mail
Kaitlyn Cottrell Social Studies Department Head E-mail
James Dostie U.S. Government E-mail
Daniel Holloway Wold History E-mail
John Hulfeld World History E-mail
Robert Lawrence
U.S. History E-mail
John Peace U.S. Government E-mail
Jennifer Prieto U.S. History E-mail

Exceptional Student Education Teachers 

 
Dayna Bowden Exceptional Education Dept. Head E-mail
Casey Buckley English/Learning Strategies E-mail
Melanie Inglis Life Skills E-mail
Kirsten Nassiff English/Learning Strategies E-mail
Jennifer Mackler Staffing Specialist E-mail
Christina Thilbado Life Skills E-mail
Steven Thorpe English/Learning Strategies E-mail
Vanessa Vance Life Skills E-mail
Wendi Wilson English/Learning Strategies E-mail
Susan Wischhusen ESE/VE Teacher  E-mail

Health and Physical Education

 
Dean Brown H.O.P.E/Physical Education E-mail
Matt Janigian H.O.P.E/Driver's Education E-mail
Todd Nichols H.O.P.E/Physical Education E-mail
Jordan Rodriguez H.O.P.E/Physical Education E-mail
Allison West H.O.P.E/Physical Education E-mail

Foreign Language Teachers

 
Shelley Downey-Consolo Foreign Language Dept. Head E-mail
Elsa Marte Spanish E-mail
Yolanda Rau Spanish E-mail
Ileana Silva Spanish E-mail

Academy Teachers

 
Shane Appeldorn Building Construction E-mail
Claudia Cascione Public Service Academy (Education) E-mail
Sandy Deno Accounting /Marketing E-mail
Melissa Dingerson Digital InformationTechnology E-mail
Mark Drew Robotics/Engineering E-mail
Bryan Elmore JROTC E-mail
Nathan Fish Band/Orchestra/Chorus E-mail
Cristopher Greene Information Technology E-mail
Patrick Hanrahan Public Service Academy (Criminal Justice) E-mail
Laura Hein Digital Information Technology E-mail
Sarah Jones Drama/Musical Theatre/Theatre Tech E-mail
Thomas Koppen JROTC E-mail
Todd Krichbaum  Automotive E-mail
Kristen Matarrese Medical Academy E-mail
Steve Mozes Public Service Academy (Firefighting) E-mail
John Nichols Medical Academy (First Responder) E-mail
Steven Notto JROTC E-mail
Stacey Peres Visual Arts E-mail
Kimberly Piercy Visual Arts E-mail
Holly Rollo Medical Academy E-mail
Karen Snyder Medical Academy E-mail
Todd Stowe Digital Design/New Media/Yearbook E-mail
Malachey Sumpter JROTC E-mail
Geralyn Wilkinson TV Production E-mail
Kevin Williams JROTC E-mail
Scott Wills AVID/Digital Information Technology E-mail

Front Office Staff

 
Donna Orlandi Secretary to the Principal E-mail
Rhonda Holloway Bookkeeper E-mail
Nancy Maldonado Attendance Secretary E-mail
Allie Olsen Information Specialist E-mail
Diana Wood Front Desk E-mail

Clinic

 
Cynthia Wardell School Nurse E-mail
Helene Carosi Clinic E-mail

Paraprofessionals

 
Danielle Austin ESE E-mail
Brittney Benvie ESE E-mail
Arlene Busold ESE E-mail
Yvonne Case ESE E-mail
Armida Castillo ESOL Para E-mail
Daphne Castro ESOL Para E-mail
Tammye Dunham ESE E-mail
Tami Lindquist Paraprofessional E-mail
Judith Headlee ESE E-mail

Building Maintenance

 
Charles Newton Building Supervisor E-mail
Hugo Castro Head Custodian E-mail

Food Services

 
Denise Callahan Food Services Manager E-mail
Crissy Bender Food Services Asst. Manager E-mail

Website by SchoolMessenger Presence. © 2018 West Corporation. All rights reserved.